NBA, yapısında büyük değişikliklere gitmeye hazırlanıyor

75. sezonuna girmeye hazırlanan NBA, yapısında köklü format değişikliklerine gitmeye hazırlanıyor.

NTV Spor 28.06.2019 - 09:23

NBA, 2021-22 sezonunda toplam maç sayısı ve yeni turnuvalar konusunda değişikliklere gitmeyi planlıyor.

ESPN'de yer alan habere göre NBA yönetimi bir sezon ortası turnuvası, bir sezon sonu turnuvası meydana getirmenin ve 82 maçlık normal sezonda karşılaşma sayısının düşürülmesinin yollarını arıyor.

NBA yöneticisinden oluşan bir komite, 2021-22 sezonu için bu üç fikri uygulamaya geçirmeyi mümkün hale getirecek bir takvim formülünü düzenledikleri bir telekonferansla tartıştı.

Önerilen değişiklikler önce pilot program olarak uygulanacak. NBA yeni takvimi önce deneme aşamasında gözlemledikten sonra yeni takvimin sürdürülebilir olup olmadığını değerlendirecek.

 

Maç takvimi tartışılıyor

NBA'de 82 maçlık sezonunun uzunluğu ve yoğunluğu özellikle son yıllarda yoğun tartışmalar meydana getiriyordu. 

NBA'nin son şampiyonu Toronto Raptors, NBA Final MVP’si olan Kawhi Leonard'ı sezon boyunca düzenli olarak bazı maçlarda dinlendirildi, bazı maçlarda ise kısıtlı süreler aldı.

Lig ve takım yönetimlerinden isimler NBA’in normal sezon maçlarının daha az olmasının oyuncuların sağlıklarını düşünmenin yanı sıra daha rekabetçi bir yapı meydana getirerek ekonomik açıdan lige katkı sağlayacağını savunuyor.

Değişiklikleri savunan grup, sezon ortası kupası ve play-off bileti turnuvası gibi etkinliklerden elde edilecek gelirin kısalan normal sezonla azalacak maç gelirlerinin açığını kapatacağına inanıyor.

NBA’in değişiklikleri gerçekleştirmesi için Oyuncular Birliği, takım ortaklıkları, ulusal ve yerel yayıncılar, sponsorlar gibi paydaşlarla anlaşması gerekiyor.

Nitekim NBA’in toplu iş sözleşmesine göre, ligin ve takımlarının basketbol kaynaklı gelirleri her maaş bütçesi yılında artıracak fırsatlar için çalışması ve kullanması bir zorunluluk durumunda.

Bu değişiklikleri konuşmak için kurulan komite, ligin basketbol kalitesi ve ekonomik yapısı hakkındaki sorunlarla başa çıkmak için fikirler üreten bir danışma kurulu görevi görüyor.

Komitenin gelecek süreçte NBA Yönetim Kurulu’na vereceği tavsiyeler sonrası organizasyonun yeni bir formata sahip olup olmayacağının netlik kazanacağı belirtiliyor. 

Sayfa Yükleniyor...