Ali Koç'tan taraftara: Fenerbahçelilerin içi rahat olsun

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FB TV'de gündeme dair açıklamalar yaptı. Yargıtay'daki davanın takipçisi olduklarını söyleyen Koç, takımın ilk yarıdaki durumundan dolayı mahcup olduklarını söyledi. Başarısızlığı sahiplenen Ali Koç, Ersun Yanal'la 4. yıldızı takmak istediklerini kaydetti. Fenerbahçe başkanı sözlerinin sonunda umut dağıttı ve "Fenerbahçelilerin içi rahat olsun" dedi.

NTV Spor 17.01.2019 - 01:11

İşte Ali Koç'un açıklamalarının tamamı:  

Yeni yayın döneminde youtube kanalımızı aktif bir şekilde kullanacağız. Bir iki haftada izleyici sayımız 60 bin arttı. Sadece youtube kanalına özel paylaşımlarımız olacak. Youtube kanalına yüklenin. İzleyici sayınız arttıkça, marka değerimize katkı yapacak. Daha yolun başındayız. Bu konuyla ilgili yapacak daha çok işimiz var. Bu konuda biraz geç kaldık. 

"Camiaya Sesleniş programına neden bu kadar ara verdiniz?" diyorlar. Aslında fazla ara vermedik. Dün yapılması gereken program göz rahatsızlığı nedeniyle bir gün ertelendi. Temmuz ayının sonunda Eylül ayında Camiaya Sesleniş programı yaptık. Aralık ayında yapmayı planladığımız program Ersun Hocamızın imzası nedeniyle Ocak ayına kaldı. 

Nereden nereye geldik? Nelerle uğraştık? Onları biraz konuşmamız lazım. Göreve geldikten sonra hemen harekete geçtik. Hem finansal hem kurumsal hem sportif anlamda kulübü daha iyi anlamaya çalıştık. Fenerbahçe çok büyük bir camia. Müthiş dinamiği olan bir yer. Binlerce profesyonel çalışanı olan, pek çok şirkete sahip bir camia. Bu camiayı anlamak şarttı. Gerekliydi, çok önemliydi. Kulübü dışarıdan bilmek başka bir şey, gelip içeriden anlamak başka bir şey. 

Hukuki ve mali açıdan son durumu anlamak için iki tane ayrı firmayla çalıştık. Maddi ve manevi fedekarlıklar yaptık. Bu firmaların çalışmaları uzun sürüyor. Ciddi insan kaynağı gerekli. Mali ve hukuki konular demişken, hukuki bir konuya girmemiz lazımdı. Şike kumpas davasını konuşmamız lazım. Kulübümüzün Yargıtay'da olan davası, bize saldıran, bu davayı açanlarla ilgili davamız var. Bu davayı her zaman takip ediyoruz. Hem profesyonel kadrolarımız hem de hukuk işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyelerimiz takip ediyorlar. Davayı yakından takip ediyoruz, hem de gücümüz yettiyi kadar bu konularla ilgili camiayı bilgilendiriyoruz. 

YARGITAY'DAKİ DAVA
Yargıtay'daki davamız çok uzadı. Hukukçu olmayan bir kişi olarak hem o dönemde yönetimde olan biri olarak şimdi de başkan olarak bu konuyla ilgili zorlanıyorum. Sonuçta hukuka güvenmek zorundayız. 

Şunun bilinmesi lazım ki; Fenerbahçe milyonlarca kişiye hitap eden bir camia. Bir konu var ki 7'den 77'ye her kişinin ortak düşündüğü nokta 3 Temmuz'da bize yapılanlar konusunda hiçbir şekilde görüş ayrılığı yok. Geçmişte dimdik ayakta durduk, gelecekte de bu böyle olacak. Fenerbahçe camiasını temsil edenler dimdik ayakta durmaya devam edecektir. Zamanında başkanımızın da söylediği gibi bu konuda sokağa dökülen ilk camia Fenerbahçe camiasıdır. Bugün atıp tutmak kolay. O günlerde bu konuda konuşmak kola değildi. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. 

"SEÇİM SÜRECİNDE BENİ FETÖCÜ YAPMAYA ÇALIŞTILAR"
Fitne, fesap, iftira ülkemizde hayat tarzı haline geldi. Bir kişi yalan söylüyor, buna inanılıyor. Yalana inanılmaması konusunda çalışmak zorunda kalıyorsunuz. "Bu dava Yargıtay'da bozulsa da önemli değil" diye bir söz cımbızla çekilip kamuoyunda yönetimin bir şey yapmadığı intibası oluşturulmaya çalışılıyor. Seçim sürecinde beni FETÖ'cü yapmaya çalıştılar. 10 bin kişi beni BİMER'e, CİMER'e şikayet etmeye çalıştılar. Bu dava usulden bozulursa moralinizi bozmayın demeye çalıştı. Daha önce de davamız usülden bozuldu. Çok detay konularda dava usulden bozulabilir. Önemli olan esastan ne olacaktır. Bu davada bizim hakkımız olan sonuç çıkacaktır. Zerre şüphemiz yok. Çıkana kadar takipçisi olacağız. 

Mali konularda daha fazla borçlanmamak için ciddi bir kaynak yarattık. Taraftarlarımız da bizi yalnız bırakmadılar. Hem Fenerium'larda hem de kombinelerde bize yardımcı olmaya çalıştılar. İlk 7 ayda mali konularda kaynak konusunda başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Şu konunun üstüne basmak istiyorum. Bu çağda bu devirde sosyal medya diye bir realite var. Burada çok samimi insanlar, samimi görüşlerini belirttikleri gibi aynı zamanda maksatlı ve gerçekten uzak iftirada bulunabiliyorlar. Biz buraya geçmişi konuşmaya ve enkaz edebiyatı yapmaya gelmedik. Fenerbahçe'yi yarınlara hazırlarken, kulübün hangi durumda olduğunun anlaşılması için bu konuya önem verdik. Hem profesyonel yönetici bu durumdan ister istemez etkileniyor. Biz, bu konuları anlatırken geleceğe doğru hedefimiz ve umutlarımızdan bizi bir noktaya götürecek konulardan vaz geçmedik. Hatalarımız olmuş olabilir ama biz hatamızdan dönmeyi bilen insanlarız. 

NEDEN COCU SEÇİLDİ?
Futbol iyi gitmediği zaman diğer konuların hiç anlamı kalmıyor. Özetle başarısız olduk diyebiliriz. Birazcık bunun röntgenini çekmekte fayda var. Buraya sürdürülebilir sportif başarıyı hedefleyerek geldik. Geleceği sağlam bir Fenerbahçe'yi inşaa etmek için geldik. Bu camia, bu kongrede bizi buraya layık gördüğü sürece doğru bildiğimiz yoldan devam edeceğiz. Bir felsefe çerçevesinde sezon başında yatırımlarımızı yaptık. Takımı gençleştirmek, maaşları indirmek, öyle bir takımı inşa edelim ki gençlerden oluşsun ama etrafında tecrübeli isimlerle takviye etmek. Daha sonra genç oyuncuları parlatıp, satarak kulübe kaynak yaratmaktı. Teknik direktör için kriter belirlemiştik. Neden Cocu'yu seçtik. Onu seçmemizin kriteri 40-50 yaşında, yeni bir kariyere adım atmaya hazır bir hoca, A takımda gençleri oynatmış, A takımda oynamadan önce alt yapı hocalığı yapmış bizim verebileceğimiz bütçelere uyabilecek hocayı seçmek istiyorduk. Elimizdeki listedeki hocalardan Cocu'nun doğru bir karar olduğunu düşünerek onu transfer ettik. Dönüp baktığımızda bu kararın  doğru olmadığınu görüyoruz. Dönüp baktığımızda Hollandalı oyuncuların Türkiye'deki başarılarını daha iyi incelemeliydik. Hocamız, Ülke ve kulüp şartlarına uyma konularında zorlandı. Biz hocamıza gerekli desteği verdik. Pek çok kırılma maçımız oldu. Bu sezon şampiyonluk vaat etmiyorduk. Ancak geleceğin takımını yaratmak istiyorduk. Ancak puan tablosundaki konumuz kabul edilebilir noktada değildi. Pek çok kırılma maçında istenilen sonuçlar gelmeyince yollarımızı ayırdık. Şunu söyleyebilirim ki Cocu gelecekte çok büyük yerlere gelecek. Barcelona başkanıyla görüşmemizde bizi Cocu nedeniyle tebrik etmişti. Cocu'nun da kendi adaylarından biri olduğunu söylemişti. Cocu bizde olmadı ama ileride başarılı olacaktır. 

Cocu ile 3 yıl değil 1 yıllık tazminat maddesi vardı. Ciddi bir indirim de yaptı. Güzel bir şekilde ayrıldık. Anlaştık ve gönderdik. Fenerbahçe'nin kendisine hizmet eden profesyonellerine bu şekilde veda etmesi gerektiğine inanıyorum. Acele etmedik. Erwin  (Koeman) ile devam ettik. Ona da teşekkür plaketi verdik. Zor bir dönemde Ankaragücü maçında takımı hazırladı. Maaşında hiçbir değişiklik olmamasına rağmen 5 hafta boyunca sorumluluktan kaçınmadı. 'Adam gibi adam' derler ya, öyle birisiydi. Ayrılırken de kendisine plaket vererek teşekkür ettik.

"FUTBOLDA PATRON COMOLLİ'DİR"
Ersun Hoca'yı neden getirdik. Bu konuda da tenkit edildik. İyi ki getirmişiz. Saha içi kadar saha dışında da psikolojik açıdan Fenerbahçe'nin tekrar canlanmaya ihtiyacı vardı. Ersun Hoca bu işi çok çok iyi yapıyor. Fenerbahçe'ye apayrı bir hava geldi. 2. yarıda Fenerbahçe'ye yakışan oyun anlayışı ve bunun sonuçlarının sahaya yansıyacağını düşünüyorum. Volkan Ballı'ya da getirdik. Samandıra'ya çok pozitif katkısı olacağını düşünüyorum. Comolli'nin iş yükü hafifledi. Yükler paylaşılmış oldu. Futbolun Fenerbahçe'de tek patronu sportif direktördür ve sportif direktör de Comolli olduğu için tek patron odur. Kendisinin daha fazla manevra alanı artmıştır. Zaman zaman ona kızdığım şuydu, teknik direktöre müdahele etmiyorsun diye. Ersun Hoca'nın orada olmasından dolayı buna gerek yok. Fenerbahçe'de futbolcun CEO'su odur. Comolli'nin görevine son verilmesi söz konusu değildir. Sportif Direktör olarak futbolda patron Comolli'dir.

"MAHCUBUZ"
Taraftarlarımız bombalar bekliyor ama ipuçları vereceğiz. İmzalar atılmadan hiçbir transfer bitmiş değildir. Biz istemez miydik 40-50-60 milyon euro transfer harcayalım, büyük isimler getirelim. Herkes mutlu olsun. Kulüp için yarattığımız 115 milyon euroluk kaynaktan 1 kuruş bile transfer için ayırmadık. İstesek de ayıramazdık çünkü FFP var. Zaten bunu yok sayıp, bu paraları transfere harcamak Fenerbahçe'ye ihanet olurdu. Sattığımız oyunculardan gelen paralardan yeni transferler yaptık. 6-7 sene öncesinin futbol endüstrisiyle bugünün futbol endüstrisi çok çok farklı. Moussa Sow, Fransa gol kralı olarak gelmişti. Transferde rakamlar çok yükseldi. İmkanları zaman ve zemini de çok iyi anlamakta yarar var. Biz de tribünlere oynamayı isterdik. Biz burayı çok daha sağlıklı bir konuma getirmek istiyoruz. Sezon sonunda 14 oyuncumuzun sözleşmesi bitiyor. Bu avantaj da dezavantaj da olabilir. Şartlar ne olursa solsun, 17 hafta sonunda attığımız gol, aldığımız puandan dolayı sorumlu ben ve yönetim kurulumuzdur. Sonuçta öz eleştiri yapmamız lazım. Yaptığımız yanlışlar da var. Mahcubiyet içindeyiz. Bize, takıma üzülenler var. "Ne yapsalar olmuyor' diyenler var. Ancak sezon başında en kötü senaryoyu çizin deselerdi, bunu kimse çizemezlerdi. Bu formanın içine seni beni koy, çıkalım, daha fazla gol atıp, puan alırdık. Slimani gibi bir futbolcunun hiçbir şutunun kaleyi bulmamasını hiçbir şey anlatamaz. İnşallah bu kara bulutlar üstümüzden dağılır. Bir suç varsa, bu bizdedir.

"BİZİM İÇİN BU SEZON KAYBEDİLMİŞTİR"
Bazen insan kendini boğulmuş gibi hissediyor. Çoluğumla çocuğumla bir hafta sonunu rahat geçireyim diyorsun ama şanssızlık mı beceriksizlik mi üstümüzde böyle bir şey var. Antalyaspor maçında tek kale top oynadık. Geçtiğimiz sezonlarda çok kötü oynadığımız maçları kazandık. Bizim için bu sezon kaybedilmiştir. Bu sezonu önümüzdeki sezonun yapılanmasıyla kazanabiliriz. 

TRANSFER KONUSU
Barış Alıcı, Fenerbahçe'ye uzun süre hizmet edecek bir oyuncu. Yarım sezon için Malatya'ya verdik. Bonservisini vermedik, kiraladık. Maaşı karşılığı kiraladık. Maaşını, Malatyaspor karşılıyor. Çok daha kuvvetli ve hazır bir şekilde dönecektir. 

Ozan Tufan, özel bir vaka. Zaman zaman kilo alıp verse de inanılmaz bir fizik gücü var. Türkiye'de futbolculara abiler, psikologlar gerekiyor. Fenerbahçe'ye geçen sezon da bu sezon da gerekli katkıyı veremedi. Ozan Tufan, sezon başında özel hoca tutmuş inanılmaz fitti. Son konuşmamızda kendisine dedim ki "Sana yine inanıyoruz. Alanyaspor'da Sergen Hoca'dan yararlan. Bir dahaki kamp döneminde Allah'ın sana verdiği meziyetlerin kıymetini bil. Fenerbahçe'ye katkı sağla." İnşallah öyle olacak. 

Yiğithan bizim için önemli bir oyuncu. Sözleşmesi bittiğinde satın alma opsiyonu Fenerbahçe'dedir. İnşallah bol bol oynar ve bir gün Fenerbahçe'ye geri döner. 

11 oyuncumuz kontratının son yılında. Aatif'i affettik. Kendisini isteyen kulüpler var. Rizespor onu istedi. Gitmesini istedik. Ancak ne yazık ki Aatif, anlaşamadı. Anlaşmasını bekliyoruz.

"ŞENER ÖZBAYRAKLI'YI BEŞİKTAŞ'A TEKLİF ETMEDİK"
Sözleşmesi biten oyuncularımızla tek tek görüşeceğiz. Şener'i Beşiktaş'a teklif ettiğimiz gibi haberler dolaşıyor. Onu hiçbir takıma veya menajere teklif etmedik. İnşallah onun da sözleşmesini uzatacağız. Skrtel için de sözleşme uzatma görüşmeleri yapacağız. Skrtel ve diğer oyuncularla tek tek görüşeceğiz.

Hocamız, kiralık oyuncularımızdan Andre Ayew'in muhakkak takımda kalmasını istiyor. Kalabilir, kalamaz, ona bakacağız. Opsiyonuyla almamız söz konusu bile değil. Geldiği takımın Premier Lig'e çıkıp çıkmaması da önem arz ediyor tabii...

Sadık çok düzgün bir karakter. Eşiyle birlikte çok iyi Fenerbahçeliler. Oyuncularla imzalamadan açıklama yapmayacağız. Ancak önceliğimiz orta sahamız. Jailson'dan hocamız çok memnun. Her gün üstüne koyuyor. Cebrail Akbulut, U21 takımında oynuyordu. Slovakya ile oynanan maçta izledi ve hocamız çok beğendi. İlerleyen yıllarda faydalanmak için sezon sonuna kadar kadroya alındı. Ertan Ersu, ameliyat oldu. Sözleşmesi bu sezon sonu bitiyor. Tedavisi 6 ay sürüyor. Bizim bir futbolcumuz olarak tedavisini görecek. Kameni'yi zaten yabancı sınırlaması nedeniyle oynatamıyoruz. Tolga Ciğerci'ye bugüne kadar 1 kuruş ödemedik. Tolga Ciğerci'yi Amerika'daki dünyanın en iyi ayak doktoruna gönderdik. Kendisi 2 ay içinde sahalara dönebilecek hale gelecek. Bu sakatlıkta ya kariyeri bitiyor, ya sahalara dönüyor. Tolga Ciğerci'yi sahalara döndürebilirsek örnek bir hikayeye imza atacağız.

Transferde önemli olan oyuncuların ortalama yaşı. Daum döneminde olduğu gibi genç oyuncuların etrafında tecrübeli isimleri oluşturmak. Hedefimizden bir gram sapma olmamıştır. Uzun vadeli transfer anlaşımızda hiçbir değişiklik olmamıştır. Barış, Ferdi, Jailson en son Sadık hep bu anlayıştan dolayıdır. Altyapıdan gelen oyuncularla da sözleşmeler imzaladık. 1018-19 sezonunda bugüne kadar 10 oyuncu ile sözleşme imzaladık. Bunların 2'si 3'ü meyve verse, 3'ü, 4'ü başka takımlara satılsa çok büyük katkıdır. Gençlerin önünü açma konuşmaları var. Türk futbolunun bu şekilde devam edemeyeceğini ifade ediyordum. Türk futbolunda en tepeden en dibe bizim geldiğimiz noktaya geldiler. Hem Fenerbahçe hem Türk futbolu bu değişikliği yapmak zorunda. Fenerbahçe her zaman en iyi ve en kötü döneminde cazibe merkezi olmuştur. Yükümlülüklerimizi minumum aksatmamalarla yerine getirmeye çalışıyoruz. Onun için çok gücümüze gidiyor. Onlar için bu kadar çalışırken, ortaya çıkan tablo insanın gücüne gidiyor. Ancak ileriye dönük olarak Fenerbahçe'ye her futbolcunun gelme düşüncesi artacaktır. Yurtdışında çok da az Türk vatandaşı olmasına rağmen, Türkiye'ye oranla en iyi oyuncuların çıkma oranı yüksek. Transfer politikamızda değişiklik yoktur. Her dönem Fenerbahçe cazibe merkezi olmuştur. Ara transferde oyuncu transferi zordur. Bir veya iki oyuncuya odaklanmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

VOLKAN DEMİREL'İN AFFEDİLMESİ
Kadro dışı bırakılan oyuncuların affedilmesi konusunda tenkit görüyoruz. Bu oyuncular belli nedenlerden kadro dışı kalmaları söz konusuydu. Ersun Hocamız geldiğinde ona sorduk. O da bir sıkıntı olmadığı takdirde Ozan'ın Alanyaspor'a gitmesine izin verdi. Diğer oyuncuları kendisi denemek istedi. Volkan konusu biraz daha farklı. Volkan konusunda nasıl kadroya döneceği yolunu adım adım tarif ettim. Ya kendisi istemedi ya da mesajı almadı. Kendisiyle olan düşüncaelerimi açık açık ifade ettim. Söz konusu Fenerbahçe menfaatleriyse geri adım atma olmaz. "495 maç oynadı 500'ünü oynamasını istiyorum" demiştim. Kendisi 520. maçını oynamış. Fenerbahçe İletişim Komitesi beni uyarmadı. Ersun Hocamız geldikten sonra Volkan takıma dönmek istediğini söyledi. Bana mesaj gönderdi. Hocamızla istişare ettik. Ama Volkan'ın dönmesi için neler yapması gerektiği ortadaydı. Ve biz kendisiyle samimi yaklaşımına, niyetini, olanlardan rahatsız olduğunu, pişmanlık duyduğunu hissettik. "Yolu biliyorsun" dedik. Kendisi de takımın parçası olmak için kendisine yakışanı yaptı. O konuda da eleştiri aldık. Gözünün üstünde kaşın var durumu... Volkan konusunda, "ne yapayım" dedi. "Özür dilemek istiyorsan çık özür dile" dedik. "Yazılı olursa samimi olmaz" dedik. Özür dileyeceğini sosyal medya hesabından yaptı. Açıklamayı idman sahasında yapacaktı. Ancak yağmur yağdığı için apar topar içeri alındı. Orada olmayan medya mensupları işi polemiğe çevirdiler. Volkan'ı biz cezalandırdığımız zaman iyi yapmışsınız, Volkan'a bu yapılır mı diyenler de oldu. Volkan'ın takıma dönmesi faydalı olacaktır. Beklentilerimizi kendisi çok çok iyi biliyor. Şimdi Volkan'ın alması gereken çok büyük sorumlulukları var. Harun, dizlerinden sakat. Volkan'a, Dirar'a, Aatif'a hoş geldin diyorum. Aatif'ın en kısa sürede Çaykur Rizespor'la anlaşmasını bekliyorum. 

"UMARIM 4. YILDIZI ERSUN HOCA İLE TAKARIZ"
"Kabahatsa kabahat" dedim. "Ersun Hoca, uzun süreli planlarımızda yok" demiştim. Cocu ile yaşanan süreci anlattıktan sonra farklı bir yapılanma süreci oldu. Camia arkamızda durdu. Cocu'ya ful destek olmamıza rağmen değişime gitmek zorundaydık. O aşamada bir Türk antrenörü olması gerekiyordu. Ersun Hoca en doğru insandı. "Ersun Hoca defterini kapatın" derken, "En son şampiyonluğumuza en rahat şekilde onunla ulaştık" diyen de benim. Ersun Hoca'nın hocalığını veya oynattığı futbolu beğenmemem söz konusu değildi. Daha sonra pek çok istişareler yaptık. Çok tatmin oldum. Süreci başlatan Semih Özsoy'a teşekkür ediyorum. Bu döneme nasip oldu. Birbirimizin felsefesini anladıktan sonra onu istememin nedeni sahadan çok saha dışında ayağa kalkması gerekiyordu. Takımın öz güveninin geri gelmesi gerekiyordu. 7.-8. hafta sonunda takımda müthiş bir özgüven kaybı oldu. Kamuoyu tatmin olsun diye bu değişimi yapmadık. Futbola bilimsel yaklaşımı, genç oyunculara verdiği değer, iletişimine inanıyorum. Ersun Yanal'ın kariyeri için de Fenerbahçe çok önemli. Ersun Yanal, Fenerbahçemize uzun yıllar hizmet etmeli. Umarım dördüncü yıldızı onunla takarız ve şampiyonluk yaşarız. Önümüzdeki sezonun kadro planlamasını da yaparız. Umuyorum hep birlikte güzel günler yaşarız. Mutlu olmaya ihtiyacımız var. İnşallah Ersun Hoca'nın liderliğinde, takviye yapalım, yapmayalım; hak ettiğimiz yerlere geliriz. Ben çok ümitliyim. Bazen zaman zaman boğuluyoruz gibi bıkkınlık geliyor ama motivasyonda, şevkte kayıp yok. İçinde bulunduğumuz durum beni daha fazla kamçılıyor. 

FENERBAHÇE BEKO KÜÇÜLMEYE GİDECEK Mİ?
Türk sporunun iftihar edeceği bir basketbol takımımız var. Bizden önceki yönetime şapka çıkarmak gerekiyor. Semih Bey de o dönemde de yönetimdeydi. Obradovic'in getirilmesi ve ona o yetkiyi vermek de önemliydi. 30 milyon Euro bütçeli bir erkek basketbol takımı var. Deporfinancias diye kuruluş, dünyanın en fazla etkileşim alan kulüplerini takip ediyor. 10 takımın 9'u NBA takımları. Avrupa'da sadece Fenerbahçe var. Fenerbahçe, LA Lakers'tan sonra en çok etkileşim alan takım. Instagram'a baktığımızda burada da Fenerbahçe, 8. sırada. Avrupa'dan demeyelim, Amerika dışında Dünyada tek takım. Euroleague tarafından yapılan bir araştırma. Euroleague takımlarının genel Menajerleri, Fenerbahçe ve Real Madrid'in Final Four'da yer alacağını onaylıyorlar. Obradovic en iyi antrenör seçiliyor. Eşleşmesi en zor takım yüzde 37.5 ile Fenerbahçe. İzlenmesi en keyifli takım sıralamasında Fenerbahçe yüzde 25 ile ilk sırada. Fenerbahçe camiasının gurur duyacağı bir fotoğraf. Fenerbahçe'nin bunu devam ettirmesi için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Fenerbahçe, kendi imkanları dışında çok az destek alıyor. Biraz daha desteğe ihtiyacımız var. Geçen sene 11 milyon Euro'luk Doğuş sponsorluğu varken, yeri gelmişken Doğuş ve Ülker gruplarına teşekkür ediyorum. Bu seneki açığımız 15 milyon Euro. Bütçeyi küçültmüyoruz. Obradovic'in başka bir takıma gitmesi söz konusu değil. Obradovic bizimle devam ettiği sürece, başarılarına başarı kazanması için bütçelerini bir şekilde sağlayacağız. Var gücümüzle bunu devam etmek için çalışıyoruz. 

Bazı taraftarlar bana kızacaklar. Real Madrid maçında yurt dışındaydım. Televizyondan seyrettim. Yanlış anlaşılmamak için kelimeleri cımbızla seçiyorum. Biraz geri düştüğümüzde esas takıma motivasyon vermek lazım. Esas itici güç olacaksak takım gerideyken itici güç olmak lazım. Real Madrid maçında kafa kafaya gidiyorduk. Öne geçince salonda yer yerinden oynadı. Geri düştüğümüzde de gerekli desteği vermemiz gerekiyor. Eğlenceli de bir spor tecrübemiz oluyor. Biz bunun üstüne koymak istiyoruz. 

"BASKETBOL SALONUNU VE STADINI KENDİ YAPAN TEK KULÜP FENERBAHÇE'DİR"
 Öncelikle şunu söyleyeyim, Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye Futbol Federasyonu'nun yapacağı projeyi sonuna kadar destekliyoruz. Borçların düzenlenmesiyle ilgili konunun ortaya çıkmasıyla birlikte burada da bir frene bastık. Ne olacağını tam olarak anlamak istiyoruz. Biz Fenerbahçe Kulübü olarak borçların düzenlenmesini sonuna kadar destekliyoruz. Bu konuya el atılmış olması olumlu bir adımdır. Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ettim. Tesadüfen bu proje sonrasında açıklandı. Fenerbahçe'ye özel bir muamele gibi şeyler söylendi. Keşke öyle bir gücüm olsa da, bir ziyaretle Türkiye Bankalar Birliği'ni ayağa kaldırıp, Türk futbolunu kurtarabilseydim. Öyle olsa zaten 17. sırada olmazdık. Kulübümüz son 10 yılda devlete 1 milyar TL'ye yakın vergi verdi. Fenerbahçe, stadını ve basketbol salonunu kendi yapan tek kulüptür. Futbolda Beşiktaş kendi stadını yapmıştır. Onun dışında bugün devletimiz pek çok kulübe, pek çok şehirde stat hediye etmektedir. Sportif anlamda en iyi durumdayız. Fenerbahçe her zaman kendi imkanlarıyla ayakta kalabilmeli. Bugüne kadar hep öyle olmuştur. 

31 Ocak'ta UEFA yetkilileriyle önemli bir toplantımız var. 31 Ocak'ta UEFA ile önemli bir görüşmemiz var. Diğer kulüpler gibi Fenerbahçe de denk bütçe kurallarına uymadığı için UEFA ile FFP konusunda bir uzlaşmaya gitmek zorunda kalmıştı.Fenerbahçe, 4 yıllık anlaşma yaptı. 4 yıl sonunda 30 milyon Euro zarar limitiniz var. 3. yılı bitirdik. Geçen Mayıs itibariyle 90 milyon gerideyiz. 3 misli gerideyiz. Bu sene 60 milyon Euro kar etmeliyiz. Önümüzdeki sezon biz bu konuda cezalandırılacaksak, o zaman sadece Süper Lig'e bakmak durumundayız. Bu durumda takıma daha fazla yatırım yapacak konumda oluruz.

Bir sermaye artışı yaptık. Ana hissedar belli bir rakam koydu. 3'te 2'sini dernek 3'te 1'ini hissedarlar yaptı. Bunu UEFA gelir olarak kaydeder mi diye soruyoruz. İlk defa böyle bir şey oldu. Dernek yapısı altında olduğu için nasıl karar vereceklerini bilmiyorlar. Dernek tarafından yapılan hibe 1 kişiden yani benden geldiği için saymayabilirler. 3'te 2'yi sayabilirler. Bu ilk defa oluyor. Bu beyin fırtınasından çıkanlar. Biz derneğin yaptığını da sayın diyoruz. Dernek 33 bin kişiyi temsil ediyor. O yüzden saydırabilir miyiz, saydıramaz mıyız bakıyoruz. Bir sonraki konumuzda çok ilintili. Gözümüzü karartmak, bundan sonraki oluşacak şartlara göre yapabileceğimiz yatırımları göreceğiz. 

"KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ"
Yükümlülüklerimizi ertelemeden önümüzü göremiyoruz. 75 ile 100 milyon arasında açığımız var. 3 milyar TL üzerinde borç stoğumuz var. Her sene çarkları döndürmek için her yıl Fenerbahçe'nin 1 milyar TL'ye ihtiyacı var. Bunu, bir seferberlik haline getirmeliyiz. Keşke sonuçlar daha iyi gidiyor olsaydı da camiaya talepte bulunsaydık. Yüzümüz olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Bir seferberlik kampanyası yapmaya karar verdik. Ayda 5-10 TL verebilecek insanlardan tutun, yüklü miktarlar verebilecek kişilere kadar tüm insanları Fenerbahçe için toparlayıp, kulübün bu fırtınalı günleri atlatabilmesi için gerekli kaynağı oluşturmak istiyoruz. Fenerbahçe'nin ihtiyacı olan kaynakları sağlayacak konuma gelebilmesi için düğmeye basmaya hazırız. Yakında düğmeye basıp Fenerbahçe için bir kampanya başlatacağız. Bu ekonomik yükün altından camiamızın desteği olmadan kalkamayız. Taraftarların yapacağı bir kampanyayı FFP için UEFA da kabul edebilir. Bunu 31 Ocak'ta görüşeceğiz, öğreneceğiz. Gerekli başvuruları yaptık. 

YÖNETİM KURULUNDA KAVGA İDDİALARI
Yönetim kurullarındaki fikir ayrılıkları tabii ki olur, olmaması anormaldir. Ama kavga etmiştir, birbirine girmişler deniyor. Fenerbahçe söz konusu olduğu zaman karalama, algı yaratma başlıyor. Böyle bir şey olması mümkün değil. Cocu ayrıldıktan sonra bir televizyon kanalında 2 gün boyunca tanıtım dönüyor, 'Cocu ile konuştuk, Ali Koç için ne diyor, ne dedi' falan. Röportaj yapmış gibi yazıyorlar. Cocu'yu golf oynarken bulmuşlar. Daha sonra Cocu'ya sordum, "Röportaj yapmışsın" dedim. O da 'Bir adam geldi, fotoğraf çektirdi, kimseyle röportaj yapmadım' diyor. Fenerbahçe taraftarı, televizyon ve gazetelerdeki her şeye inanmasınlar, bil hassa spor basınına. 

"SİYASETLE UZAKTAN YAKINDAN İLGİM YOK"
İçinde bulunduğum ortamda siyasetle, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmemden daha normal bir şey yok. Kulübün manevi ve tüzel kişiliğini temsil etmek görevlerimin içinde. Bu tür görüşmeleri doğrudan siyasete bağlamak tek kelimeyle art niyetlilik.  

Ekrem İmamoğlu (CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı), kulübümüzü ziyaret etti. Galatasaray'ı ve Beşiktaş'ı ziyaret etti. İstanbul'u yönetmeye aday bir ismin 3 büyük kulübü ziyaret etmesi kadar normal bir şey yok. Dilimde tüy bitti. Siyasetle yakından uzaktan ilgim yok. Bizim kulubü ziyaretten sonraki haberlerle diğer kuluplüre ziyaretten sonra çıkan haberlere bak. Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşunun başındaysan yollarımız ister istemez kesişiyor. Bir grubun köşe yazarı beni FETÖ'cülükle suçladı. Sonra öğrendik ki kendisi gidip el öpmüş, belgesel yapmış, okullarını övmüş. Bu zihniyetle mücadele edemezsin. Yakından uzaktan siyasetle ilgim yok. 

Cumhurbaşkanımızı ziyaretim oldu. İade-i ziyaretti. Biraz gecikti. Cumhurbaşkanımızın da Türk sporundaki yeri önemli. Seçimden sonra da beni arayıp tebrik etti. Türk sporu ve Fenerbahçe üzerine sohbet ettik. Bugün Cumhurbaşkanı olur, yarın başbakan olur, belediye başkanı olur. Gizlimiz saklımız yok. Söz konusu Fenerbahçe olunca işi başka yere çekiyorlar. Ya benden ya da Fenerbahçe'den dolayı. Ciğeri beş para etmez insanların bizi yıldırması söz konusu değil. İlahi adalet eninde sonunda yerini bulur. 

Fenerium cirosu 130 milyon TL'ye ulaştı. En kafalı, en eğitimli insanları da kandırıyorlar maalesef. Telefonla satışımız yoktur. Bana bir arkadaşım bu şekilde sahte forma hediye etti! Lütfen ve lütfen bu satışlara karşı durun. Telefonla satılan formalar sahte!

Bizim hayallerimizden bir tanesi Fenerbahçe'nin her anlamda öncü olması. Bunlardan bir tanesi de sosyal sorumluluk. 3 büyük kulübümüzün kapsama alanları çok büyük. En büyük hayalim, bir konuda yaşam kalitesini artırmak. O konuyu seçeceğiz. Tüpraş sponsorluğunda yaptığımız HeForShe kampanyası. Birleşmiş Milletler, ilk defa bir futbol takımıyla işbirliğine giriyor. 

Beko sponsorluğunda Eat Like A Pro kampanyasını destekliyoruz. Küfürsüz statla sezona başladık. Uzun vadede inşallah bunu yok ederiz. İlk yarı itibariyle geçen seneden kötü tezahürat konusunda cezalarımız yüzde70 azaldı. Deplasman tribünü konusunda da farklılıklar getirdik. Diğer büyük takımlar da başladı. Biz bunların hepsine son verdik. Diğer büyük kulüpler de aynı kulvara girdi. Diğer kulüpler deplasman bilet fiyatlarını nasıl yapıyorsa biz de yapıyoruz. Bunlar dostluklardır. Ancak top çizgiyi geçmediğinde ne yaparsanız yapın kıymeti harbiyesi olmuyor.

TARAFTARA MESAJ: FENERBAHÇELİLERİN İÇİ RAHAT OLSUN
Biz bu yolda devam edebilirsek, hedeflerimizi yerine getirirsek yaptıklarımızın kıymeti ilerleyen dönemlerde anlaşılacaktır. Şartlar ne olursa olsun bize destek olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. İyiki varsınız. Fenerbahçelilerin içi rahat olsun. Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu durumdan rahatsız olanlar vardır. Taşlar yerine oturuyor. Alacağımız neticelerle bu hak etmediğimiz konumdan çıkacağız. Basamakları çıkacağız. Önümüzdeki sezonun tohumlarını atıyoruz. Bugünkü takımın da çok iyi olduğunu düşünüyorum. Bir şekilde taşlar yerine oturmadı. Bunu formsuzlukla, şanssızlıkla anlatmak yeterli değil. İnşallah üzerimizdeki bu uğursuzluğu atarız. Gece gündüz, doğru bildiğimiz her şeyi elimizden geldiğince yapıyoruz. Bizler yolcu siz hancısınız. Sizler kötü günlerde umutsuzluğa kapıldığımızda sizler en büyük motivasyon kaynağımızsınız. Her türlü sorumluluğu alıyorum. İşler kötü gittiği için sağlıksız kararlar almıyoruz. Fenerbahçe'nin geleceği için pek çok kararlar alınıyor. Bu bölgede kötü haberler öne çıkarılıyor. Bu tip olaylar futbolda 30 yılda bir olur. Bu da bize denk geldi. Önemli olan sizlerin mutlu olması, Fenerbahçe'nin gurur duyması. Eleştirilerin bir kısmı iyi niyetli, bazıları ise kasıtlı. Rabbim bizi test ediyor diyelim. Daha güzel günler göreceğiz. 

Sayfa Yükleniyor...