Ersun Yanal: Bizi istemiyorlarsa bir süre ligden çekilelim

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, 1-1 biten Aytemiz Alanyaspor maçını değerlendirirken; "Büyük bir camianın ayarlarıyla oynuyorlar. Hata yapanlar çıkıp hesap versin. Kabak tadı verdi. Eşitlik ve adalet istiyoruz. Bizi istemiyorlarsa bir süre ligden çekilelim" dedi.

NTV Spor 08.02.2020 - 22:53 | Son Güncelleme: 09.02.2020 - 00:39

Aytemiz Alanyaspor maçını değerlendiren Ersun Yanal, "Futbolun içinde kalmak ve futbolu konuşmak için çok çaba sarfediyoruz. Bugün de futboldan bahsedeceğim. Çok mu iyi oynadık? Hayır. Çok mu etkiliydik hayır. Etkimizi rakibe zaman zaman kabul ettirdik" dedi. 

Maçta futbol dışı şeyler olduğunu vurgulayan Yanal, "Hakem hataları olabilir. Biz de hata yapabiliyoruz. Ama elektronik ortamda büyük bir teknolojik ortamda bazı uygulamak gerçekleştiriyoruz. Neden bir standardı oluşturamıyoruz? Kötü oynadığımızda, sonuç alındığında herkes hesap soruyor, "İyi oynatamıyorsun, performansın kötü..." Şimdi biz kime soracağız. Biz bunu nasıl anlayacağız?" diye sordu. 

Maçı kaybedebilecekleri ve bunun normal olabileceğini vurgulayan Ersun Yanal şöyle konuştu, "Ancak standart bize uygulanmıyorsa kimden hesap soracağız. Koskoca bir camia var. Bu camianın ayarlarını bozuyorsunuz. Bunun sonu ne olacak, bunu da merak ediyorum. Bazı pozisyonların sebebini nasıl açıklayacaklar. 'Pardon' mu diyecekler. Futbol dışı şeyleri konuşmak bize yakışmıyor. Bu kadar net bir şeyi ağzımıza gözümüze bulaştırdık. Biz nasıl konuşuyorsak, hataları yapanlar da çıksın konuşsun. Yok arkadaşlar kabak tadı verdi. Tatsız bir hal aldı. Koskoca Fenerbahçe taraftarı çok üzgün. Fenerbahçe taraftarına bu tür üzüntü eklendiğinde o zaman başka bir boyuta geçecek. Herkes şapkasını önüne koysun. Fenerbahçe çok büyak bir camia. Ama bu ayarların da düzeltmesi gerekenler, bir an önce düzeltmeliler. Eşitlik ve adalet istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. Yapamayacaklar gitsin yapacaklar gelsin" ifadelerini kullandı. 

"VAR DA MİKROFON DA ÇALIŞMIYOR"
Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısına girdiğinde mikrofonun çalışmaması üzerine Ersun Yanal, "Mikrofon bile çalışmıyor, VAR da mikrofon da çalışmıyor." diyerek başladığı sözlerini, şöyle sürdürdü:

"Adaletin olmadığı bir yerde futbol da olmaz hiçbir şey de. Fenerbahçe idari kararlarla adil olmayan yöntemlerle yönetilecek bir camia olamaz, mümkün değildir. Herkes bu konuda ayağını denk alacak. Futbol ortamı ciddi gerilmeye başladı. Biz hakemlerle ilgili yorum yapmıyoruz. Onları alıp burada kağıt parçası gibi o tarafa bu tarafa atmıyoruz. Yanlış karar verebilir, saygı duyarız. Avrupa'nın en iyi VAR sisteminin olduğunu falan iddia ediyoruz. VAR'a gitmeniz gereken pozisyonda gitmiyorsunuz. Biz kötü oynayabiliriz ama sen benim hakkımı nasıl yersin. Bu hakkı yiyorsan bunu kim ödeyecek? Bu iş selfie çektirmeye benzemez. Bu iş, ciddi bir iştir. Bu iletişim nasıl gerçekleşmiyor. Bana VAR'dan haber gelmedi diyorsa VAR'daki adam ya uyuyor ya da çekirdek mi çitliyor, ne yapıyor"

Rakiplerinin pozisyonlarında VAR'a gidilmesini de doğru bulduğunu anlatan Ersun Yanal, "Gitmesi gerekiyordu, gitti. Biz bundan yüksünmüyoruz. Peki bizim pozisyonlarımızda gitmeme hakkını kim veriyor sana? Hakikaten çok merak ediyorum. Bu şartlarda futbolu konuşmak, bu kararları kabul etmektir. Ben bu kararları kabul etmiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"BİZİ İSTEMİYORLARSA, BİR SÜRE LİGDEN ÇEKİLELİM"
Tepkilerini sürdüren Ersun Yanal, "Bizi istemiyorlarsa, bir süre ligden çekilelim. Bu benim kararım. Bu büyük bir karar. Bir teşbih. Lafın gelişine göre bir karar. O kadar canın yanıyor ki, bu futbol. Futbolun bir kural ve adalet içerisinde yapılması gerekiyor. Oyun oynanırken kural değişmez. Yarıda kural değişti. Hakemler kalecilerin ayaklarına bakmaya başladı. Tavla oynuyoruz, sen beni yeniyorsun arada kural değişiyor. Yolda giderken, sen beni yeniyorsan kural değişti diyorum" diye konuştu.

Fenerbahçe Teknik direktörü futbol dışı konuların daha çok konuşulduğunu vurguladı ve şöyle konuştu, "VAR'dan uyarı gelip gelmediğini hakeme nasıl sorayım. Hakemlerle konuşmuyoruz, öyle bir adetimiz yok. Birinde bir problem var. Ya hatlar kesiliyor, bugün bir kaç hat kesilmiş. Siz ne düşünüyorsunuz? Soru sormayın, ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. (Basın mensuplarına) Hakemlere 'bu kötüdür' demek bana yakışmaz. Kanıt arayamam, bulamam. Biz bir teknoloji kullanıyoruz. Bunu normal televizyon yayınlarından çok net görüyorsam, orada neden göremiyorum.

VAR sisteminde bazen inisiyatif hakeme bile kalmıyor. Keşke 3-2, 4-2 falan mağlup olsaydık. Sonuçta adaletli bir şekilde herkse bu uygulama geçerliyse, biz de kendimize ve başkasına adalet istiyoruz. 3-4 dakika tutmuştur, ilk penaltımızda. Adalet yerini bulsun. 7 dakika sürmüş. Ben çok adaletli bulmuyorum. Ne olacak?"

"BU İŞ, ÜMİT ÖZTÜRK'LÜK DEĞİL"
"Hakem Ümit Öztürk'le karşılaşırsanız ne olacak?" sorusu için de Ersun Yanal, "Bence bu iş Ümit Öztürk'lük değil. Bu işi kimler yaratıyorsa hepsi salkım salkım dökülecek. Finansal Fair Play'in amacı bu oyunu adaletli oynatmak. Bu işi mümkün olduğunca adaletli bir hale getirmeye çalışıyorlar. Bu iklimi bazı cenahlar yaratıyor. Spor başka bir dünya." diye konuştu.

"ORGANİZASYON ÖLÜYOR"
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un Trabzonspor maçı sonrası bazı bakanların sevinç mesajları sonrası tepki gösterdiğinin hatırlatılması için de Ersun Yanal, "Bu ikilimi yaratmak, bu iklim içerisinde insanları yaşatmak, dışında bir eylem organizasyonu haline getirir. Bu iş tamamen kendine özgüdür. Eğer bu konuda bir intibaya bile meyil varsa, kararı ver diyor. İşin bir boyutu var. Eğer sen bunu düşündürdüyse vardır. Bu kadar net ve kesindir çizgiler. Bu iklimi değiştirirsen, bu seni bitirmeye başlar. Organizasyon ölüyor" açıklamasını yaptı.

"BİZ TRABZON'DA HAKEMİ YENEMEDİK"
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun 2-1 kazandıkları Fenerbahçe maçı sonrası "Oynarsanız hakemi de yenersiniz" sözlerinin hatırlatılması üzerine de Yanal, "Biz Trabzon'da yenemedik. Bayağı da iyi oynadık" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...