Mustafa Cengiz: Müthiş bir ayağa kalkış oldu

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Yıllık mali Genel Kurul toplantısında kulübün son durumuyla ilgili konuştu. 2 ayda 291 milyon TL nakit girişi yaptıklarını söyleyen Cengiz, kulübe desteğin arttığını kaydetti. Geride kalan süreçte yapılan yatırımlar için de Cengiz, "Müthiş bir ayağa kalkış oldu" diye konuştu.

NTV Spor 31.03.2018 - 12:21 | Son Güncelleme: 31.03.2018 - 15:08

Geçmiş yönetimin mali raporlarını yayınladıklarını ve bundan dolayı bir çekinceleri olmadığını söyleyen Mustafa Cengiz, "Hukuki kavga istemediğimizden eski yönetimin her raporunu inceleyip yayınlayacağımızı söyledik ve yaptık. Hiçbir endişemiz, abdestimizden şüphemiz yok. Birisi denetlemenin denetlemesi gibi, tartışmalar çıkabilir. Birbirimizden hoşlanmadığımız, fikirlerini beğenmediğimiz konuşmalar çıkabilir. Benim başkan olarak sizden ricam, bütün konuşmacılar ve dinleyiciler için söylüyorum. Galatasaray asaletine vakarına yakışır şekilde hitaplarda bulunmamız, konuşmacıya sabırla katlanmamız, onu dinlemenizi rica ediyorum." dedi.  

Galatasaray'da saygının esas olduğunu kaydeden Cengiz, "Galatasaray farklı olduğunu tüm kulvarlarda olduğu gibi bu genel kurulda da kanıtlamalı. Ben prompter'dan konuşmaya perk alışkın değilim. Beni tanıyanlar çok iyi bilir. Bu eziyete katlanmanızı rica ediyorum. Sürçü lisanımız olursa affola." ifadelerini kullandı.

"2 AYDA 291 MİLYON TL NAKİT GİRİŞİ YAPTIK"
"24 Ocaktan bu yana, 2 ay için konuşuyorum. 291 milyon TL toplam nakit girişi yaptık." diyen Mustafa Cengiz şöyle  devam etti,
"Sermaye artışı başvuru işlemleri başarıyla tamamladık. Kasım ayında eski yönetimimiz tarafından doğru bir başvuru yapılmıştı. O duran, bir anlamda reddedilen başvuruyu canlandırdık. Her iki doğru sermaye artışından dolayı eski yönetimimize teşekkür ediyorum. Tamamlamak bize nasip oldu. Ne şükür ki bitti. Oradan bir 146 milyon TL nakit girişi gerçekleştirdik. 1.2 milyon TL gelir sağlandı. Ekonominin bu kadar durağanlaştığı bir anda Galatasaray'ın arz edilen hisse senetleri 1 TL yerine 2.4 TL'den satıldı. Bu Galatasaray için gurur verici bir olaydır. Eski sermaye artışlarında bir takım insanlar bir takım maskeler alıp onlarca dava açıp neredeyle stada yürüyüş yapmıştı. Binlerce yatırımcı içinden bir tek mektup aldım, "o da aman dikkat" edin diye. Galatasaray hisse senedi alanlara teşekkür ediyorum.

"MÜTHİŞ BİR AYAĞA KALKIŞ OLDU"

Futbolcu kira ve satışlarıyla 72 milyon TL nakit girişi sağladık. Bunun çok büyük böyümü Ndiaye'den. Ndiaye'yi 2-3 gün kalmasına rağmen çok iyi bir rakama sattık. VIP loca satışlarından 9,11 milyon TL nakit girişi oldu. VIP ve loca, kombine ve 5+1 satışlarımız oldu. 2 ayda ayağa kalkma budur, kıyam budur. 21 milyon TL. Boş olan 70 locanın 21 tanesi satıldı. 5+1'den  3.6 milyon Tl gelir oldu. Senelerdir maça gelmeyenler, bilet almayanlar, loca almaya başladı. Bunu "Mustafa Cengiz geldi böyle oldu, eski yönetim kötü" demiyorum. Sadece eğrisi doğrusuna denk geldi. Taraftarın ve sizlerin sesi, mesajı, yansıması olduk. Bundan gurur duyuyorum. Ben bir aciz Galatasaraylıyım. Bugün varım, yarın yokum. Müthiş bir ayağa kalkış oldu. UEFA'ya da bunun güncellemesini sunumunu yaptık. Bu sizlerin eseri. Kendimizi yükseltmek, öncekileri küçültmek istemiyoruz. Biz Ali Sami Yen'den gelen bir dizi filmin bir aşamasıyız, sadece bir noktasıyız. Daha ileride tarihimiz inşallah sonsuza kadar gidecek." 

"TOPLAM NAKİT ÇIKIŞI 287 MİLYON TL"
Toplam nakit çıkışlarının 287 milyon TL olduğunu kaydeden Cengiz, "Biz 2 ayda 287 milyon TL ödeme yaptık. Bu toplam nakit çıkışının 35 milyon TL'si vergi ve SGK. 3 günümüz vardı. Yazı yazıyorlar, "basketbolcunun ücretini ödemedik" diye. Evet, basketbola üvey evlat muamelesi yaptık. Transfer yasağımız futbolda vardı. 19 milyon TL vergi ve sigorta borcumuz vardı. 25'inde teslim aldık. Cumartesi-pazar araya girdi. Bu nakdi temin ettik. "Ndiaye'yi sattınız" dediler. Ndiaye'nin parası bir ay sonra geldi. Biz o dönemde 35 milyon TL para ödedik. Hem transfer yasağına neden olan vergi borcunu ödedik hem de Dany ve Chedjou'dan kaynaklı transfer yasağını kaldırdık. Basketbolu üvey evlat olarak gördük ama halledeceğiz. Galatasaray sportif kulüp olmasına karşın futbol bazlı bir kulüp. Futbolculara birikmiş 95 milyon TL ödeme yaptık. Profesyonellerimiz dün 30'u aşkın oyuncudan tek tek oturup temiz kağıdı aldık. Bunu laf olsun diye almadık. Bağımsız denetci kontrolünde yaptık. diğer kulüplere 50 milyon TL'ye yakın bonservis ve kira ödemesi yaptık." sözleriyle ödemeler konusuna açıklık getirdi. 

Kredi ödemesi de yaptıklarını belirten Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Yeni kredi de aldık. 24.01 itibariyle 263 milyon Dolar olan kredi borcumuz 245 milyon Dolara indi. Ancak bu aldatıcı. Kur devamlı yükseldiği için TL'de maalesef tutturamı4yor. 996 milyon tl olan finansman borcumuz 980 milyon TL'de. Kur artışına rağmen bunu realize ettik." ifadelerini kullandı. 

UEFA İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER

Konuşmasında UEFA yetkilileri ile yapılan görüşmelere de değinen başkan Cengiz, sözlerini şöyle tamamladı:

"UEFA bizi izliyor. İki kez buluştuk ve ciddi sunumlar yaptık. UEFA, Galatasaray ve Türkiye'yi kazanmak istiyor. Büyüklüğümüzün bilincinde. Galatasaraysız bir organizasyon düşünmüyorlar ama bizim hatalarımız da ortada. Sanırım UEFA, futbolla yatıp futbolla kalkan bir ulusu cezalandırmayacaktır. Umarım öyle olur. UEFA'ya vaatlerde bulunduk. Sıkı bir mali politika izleyeceğiz. İnan edin, her noktada bunu realize edeceğiz. İki yılın sonunda biz Galatasaray'ı başa baş noktaya getirme, üçüncü yılda artıya geçme, dördüncü yılda ise kanatlanma sözü verdik. Yapamazsam istifa ederim. Yönetim olarak UEFA'ya verdiğimiz sözlerin tümünü yerine getireceğiz."

Sayfa Yükleniyor...