Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç: "Hatayspor ve Gaziantep FK'nın yükünü biz göğüsleyeceğiz"

Kulüpler Birliği Başkanlığı'nı yürüten Ali Koç, TFF ile yaptıkları toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 09.02.2023 - 19:50
Son Güncelleme: 09.02.2023 - 21:33
Ali Koç: "Hatayspor ve Gaziantep FK'nın yükünü biz göğüsleyeceğiz"

Yaşanan acının tarif edilemeyeceğini belirten ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, “Sözün bittiği yerdeyiz. Ülkemizin yaşadığı acı tarif edilemez. Sıcak evimizde oturmaktan bile rahatsız olduğumuz bir ortamdan geçiyoruz. Allah hem ülkemize hem de bölgedekilere sabır, kuvvet, metanet versin. Sadece bizim ülkemize değil, kimseye bir daha böyle bir acı göstermesin. Televizyondan izlerken içimiz yanıyor. Çaresizlik de kötü bir şey. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ama yeterli değil. Bu yüzden özellikle devletimize ve bölgede yaşayanlara kuvvet ve kudret diliyorum. Başkan takvim ile düşünceleri, içeridekileri anlattı. Öncellikle ben TFF’ye teşekkür etmek istiyorum. Bu olağanüstü durumda, karşılaştığımız sorunlara, cevaplanması gereken soruları her daim bizimle istişare içinde, paylaşarak, değerlendirerek, kararları beraber alıyoruz. Bugün de bu toplantıların en önemlisini yaptık. Fiziken toplanmadığımız zaman, zoomdan ya da telefonla işleri yürütmeye çalışıyoruz. Takvim duyduğunuz gibi. İlk gün uyandığımızda nasıl bir facia ile karşılaştığımızın farkında değildik. Pazartesi maçları Salı günü mü oynansın diyorduk. Akşam net tablo geldiğinde, en azından ülkemize bir umut olması açısından bir takvim belirledik. Aradan 2 gün geçti. 3’üncü günde tablonun  çok daha vahim olduğunu farkına vardık. Geldiğimiz nokta itibariyle federasyonun bize sunduğu 3 Mart başlama tarihini, son derece doğru ve makul olarak kararlaştırdık. 1 hafta, 10 gün sonra çok farklı  bir senaryoyla karşılaşabiliriz. Onu da kafamızın bir tarafına koyduk. İnşallah bundan daha kötü bir tabloyla karşılaşmayız. Görünen o ki bölgede yaşananlar, etki alanının büyüklüğü, 12, 13 milyon insanı etkiliyor olması hangi devlet olursa olsun, yönetmesi çok güç. Feci tabloyu da netleştirmek açısından daha fazla zaman alacak bir durumla karşı karşıyayız. İnşallah 1 hafta, 10 gün sonra başkanımızın paylaştığı takvimi değiştirmek zorunda kalmayız” dedi.

ve FK'nın yükünü biz göğüsleyeceğiz"

Bütün kulüplerin ellerinden gelenini fazlasını yaptığının altını çizen Ali Koç, “Kulüplerimiz can havliyle, refleks olarak, takımdan bağımsız, kendi imkanları ve vatandaşların uzattığı yardım elini koordine ederek tırlarla, etkilenen bölgelere ulaştırmak için var güçleriyle çalıştılar, çalışıyorlar. Şunu eklemek istiyorum. Basında özellikle sadece 4 büyük kulüp çalışıyor gibi bir intiba doğabilir. Sadece bizlerle ilgili haberler yapılıyor. İstinasız her kulübümüz, elinden gelen her şeyi yapıyor. Konteyner kent konusunu konuşuyoruz. Konyaspor 100 adet göndermiş bile. Galatasaray bunu için girişimlerde bulunmuş. Adana Demirspor’un, İstanbulspor’un yaptıkları var. Ankaragücü’nün yaptıkları var. Herkes bir şeyler yapıyor. çoğu zaman bir ayrıştırma unsuru olarak görülüyor. Ama şu geldiğimiz nokta itibariyle, bu dayanışma, takdire şayan bir dayanışmadır. Bütün çalışmalarımızı, yardım faaliyetlerimizi bir çatı altında toparlayacağız. Ne kadar büyük bir millete, halka, vatandaşa sahip olduğumuzu da görüyoruz. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bütün ülke acıyı yaşıyor. Bununla beraber hem federasyonumuza hem kulüplerimize, büyük takımlardan yardım amaçlı maç teklifleri geliyor. Belki bu ara dönemde bu yardım maçlarını organize ederiz. Acaba aramızda bir turnuva yapabilir miyiz, onu konuşuyoruz. Bunların netleşmesi için takvimin netleşmesi lazım.  Takvimin netleşmesi için Gaziantep ve Hatayspor’un tutumlarıyla önümüzdeki takvimin nasıl olacağını kararlaştıracağız. Biz toplantıyken Hatayspor’un resmi yazısı geldi. Başkanın da söylediği bir şey var ki 11 Haziran’a kadar her şeyin bitmiş olması gerekiyor. Şampiyonlar Ligi finali var ülkemizde. Oyuncu kontratlarının çoğu 31 Mayıs’ta bitiyor. Şunu da söylemek istiyorum. Hatayspor’un kararı verilmiştir. Gaziantep FK’nın kararı ne olursa olsun, futbol paydaşları olarak şuna karar verdik. Bu kulüplerin çekeceği her türlü mali yükü, devletimizle, Spor Bakanlığımız ile gerekirse yayıncı kuruluşla, federasyonumuzla, kulüplerle bizler göğüslemek zorundayız. Ben kulüpleri diyorum. Başkanın işi daha zor. Alt liglerde daha çok takımı ilgilendiren bir durumla karşı karşıyayız” diye konuştu.

"Haftaları kaydırmadan takvimi devam ettirmek istiyoruz"

Süper Lig’in 23’üncü haftasında oynanmayan 3 maç ve ertelenen Beşiktaş - Antalyaspor karşılaşmasının ligler başlamadan oynanmasını planladıklarını sözlerine ekleyen Ali Koç, “Arada oynanmayan 4 maç var. Pazartesi günü oynanmayan 3 maç ve Beşiktaş – Antalyaspor maçı var. Bunların da lig başlama tarihi şu an 3, 4 Mart diyoruz. Ondan 3, 5 gün önce tamamlanarak ligi bıraktığımız yerden, haftaları kaydırmadan takvimi devam ettirmek istiyoruz. Burada birkaç hafta içi maçı da eklenecek, eklenmek durumunda. Avrupa’da kalan takımlar ilerlerse ki inşallah ilerlerler. Hepimiz ilerleriz. O da takvimsel olarak başka sıkıntılar da doğuracaktır. O da yönetmesi güzel bir sıkıntı, zor olsa da. Çünkü, mutlu bir konu için konuşuyor olacağız” ifadelerini kullandı.

“Şifresiz yayınlanması fikri çıktı"

Yaşanan depremin ülkedeki herkesi etkilediğine dikkat çeken Koç, şu ifadeleri kullandı:

“Yayıncı kuruluş ile de temasa geçeceğiz. Onlara da çok iş düşüyor. Verilen fikirlerden bir tanesi, en azından 1 haftayı tüm halkın izleyeceğiz şekilde, şifresiz yayınlanması fikri çıktı. Onu da soracağız. Onların da bizim gibi elini taşın altına koyacağından şüphemiz yok. Bu felaket senaryosunun, bu acının, üzüntünün, çaresizliğin içinde inanın tüm ülke olduğu gibi futbol paydaşları da elimizden gelenini en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Çorba da 1 gram tuzumuz da olsa ne mutlu bize. Çaresizlik çok zor bir şey. Evet deprem İstanbul’a uzak bir yerde, Gölcük gibi yakın olmadığı için bizim bu kadar etkilemiyor diye düşünebilirsiniz ama çok sporcumuz var. Aileleri etkilenenler var. İnanın her açıdan etkiliyor. Enkaz altında kalan Fenerium çalışanları var. Sporcularımızın aileleri var. Federasyonun hakemleri, gözlemcileri var. Herkes bir şekilde bu işten etkilenmiş vaziyette. İnşallah Allah’ın da bize vereceğiz güçle, kuvvetle en kısa zamanda yaralarımızı sarar ve bu şehirlerimizi normale dönüştürürüz. Bunu yapmak birkaç sene sürecek. 2 kulüp devam etmediği taktirde, onların hakları dondurulacak. Önümüzdeki sezonun 20 takımla oynanması söz konusu.”

Avrupa Kulüpler Birliği’nde yer alan takımların da yardım maçı için teklifler yaptığını açıklayan Ali Koç, sözlerini şöyle noktaladı:

“Avrupa Kulüpler Birliği’nde de Türkiye’ye nasıl yardım ederiz diye çalışmalar var. Avrupa Kulüpler Birliği’nin yönetiminde olan birkaç takımdan bize maç teklifi geldi. Federasyonumuza milli takım maç teklifi geldi. Galatasaray’a ve Trabzonspor’a geldi. Trabzonspor’un durumu biraz özel, çünkü 6 gün arayla 2 Avrupa maçı olacak. Teklifler var.”

Sayfa Yükleniyor...